Czego nie weźmie kurier?
Dodano: Sunday, 26 January 2014 o 16:44
Przede wszystkim przed skorzystaniem z usług jakiejkolwiek firmy kurierskiej, należy zapoznać się z jej regulaminem. Właśnie tam są zazwyczaj zamieszczone wszystkie informacje o ograniczeniach w przewozie. Do najważniejszych rzeczy, których zdecydowanie nie można przesyłać, należą np.: rzeczy niebezpieczne typu produkty łatwopalne, wybuchowe, narkotyki, leki, rośliny i zwierzęta, zwłoki, szczątki ludzkie i zwierzęce, sztuka, antyki, kamienie szlachetne, waluty, broń lub przesyłki opakowane w coś, co może zniszczyć inne przesyłki.
Przewozy kurierskie bez artykułów spożywczych
Oczywiście o wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku transportu międzynarodowego. Dodatkowe ograniczenia nakładają wtedy przepisy bezpieczeństwa transportu lotniczego oraz przede wszystkim regulacje prawne krajów docelowych i ich przepisy celne.
Warto zwrócić też uwagę na pojawiający się w wielu regulaminach zakaz wysyłania towarów łatwo psujących się, czyli artykułów spożywczych z krótką datą ważności oraz artykułów wrażliwych na zmianę temperatur. Mimo iż powstaje coraz więcej internetowych sklepów, w których można zamówić żywność, to jednak w większości przypadków muszą one korzystać z własnego systemu transportowego. Firmy kurierskie nie podejmują się tego typu zadań, gdyż wiązałoby się to z dużą ilością koniecznych dokumentów, certyfikatów, pozwoleń itp. W wyjątkowych sytuacjach, w przypadku transportu międzynarodowego, artykuły spożywcze bywają dostarczane drogą lotniczą.
Dzieło sztuki jako przesyłka kurierska?
Wiele wątpliwości budzą ograniczenia dotyczące dzieł sztuki i antyków. Często wiele osób zastanawia się, w którym momencie dany przedmiot zaczyna być antykiem albo od kiedy zaczyna zyskiwać na wartości. Aby ułatwić taką ocenę, w 2010 roku została wprowadzona nowa ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Nowe przepisy uprościły proces wywozów obiektów nie starszych niż 55 lat.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie (http://bip.mwkz.pl/wywozy-zabytkow) znajduję się informacja z podziałem na kategorie towarów, czas powstania i wartość przedmiotu. Na tej podstawie można określić, czy przedmiot jest traktowany jako zabytek, dzieło sztuki, czy możemy podjąć się transportu i czy będą nam potrzebne jakieś dodatkowe pozwolenia.
Zdarza się oczywiście, że klienci firm kurierskich próbują oszukać kuriera i wysyłają coś zupełnie innego, niż to, o czym informują w wypełnianych dokumentach. Tego typu próby są jednak bardzo ryzykowne, gdyż kurier ma prawo otworzyć każdą przesyłkę i sprawdzić czy jej zawartość jest zgodna z opisem podanym przez klienta. Jeżeli tak nie będzie, to nadawca będzie zmuszony ponieść wysoką karę finansową, często pięciokrotnie wyższą od tej, jaką początkowo miał zapłacić za dostarczenie swojej przesyłki.
Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię