Kto może odebrać przesyłkę za adresata?
Dodano: Tuesday, 06 September 2011 o 16:14
Wielu klientów indywidualnych narzeka na godziny doręczeń przesyłek kurierskich. Przesyłki przychodzą z reguły wtedy, gdzy odbiorca jest w pracy. Oczywiście najlepiej byłoby umówić się z kurierem telefonicznie, lecz z reguły nie ma on obowiązku dzwonić do odbiorcy. Co w takiej sytuacji zrobić, aby uniknąć zwrotu przesyłki do nadawcy? Czy ktoś może nas wyręczyć i odebrać przesyłkę w naszym imieniu? Odpowiadamy na te pytania i wyjaśniamy jak postępować.
Rozwiązanie 1: awizo
Jeśli kurier nie zastanie nikogo w domu, pozostawi awizo. Znajdziemy na nim informacjęo tym, kiedy pracownik firmy kurierskiej był u nas i w jaki sposób możemy odebrać przesyłkę. Z reguły firmy kurierskie przewidują dwa lub trzy próby doręczenia, więc jeśli za pierwszym razem nie było nas w domu, nie mamy się jeszcze czym martwić. W dużej części firm kurierskich po pierwszej próbie doręczenia możemy zgłosić się po naszą przesyłkę osobiście, do oddziału przewoźnika. Jego adres znajdziemy na awizie. Odbioru osobistego nie przewiduje firma DPD i TNT.
Rozwiązanie 2: rodzina
Na szczęście przesyłki z reguły nie trzeba odbierać osobiście. Wystraczy, że w naszym mieszkaniu będzie ktoś z rodziny lub przyjaciół. Teoretycznie przesyłek nie mogą odbierać osoby niepełnoletnie, lecz kurierzy rzadko legitymują nastolatków. Wyjątkiem jest tu usługa dodatkowa „Wymagany podpis osoby dorosłej” stosowana przez UPS np. podczas doręczania alkoholu. Są również przesyłki, które muszą być odebrane osobiście. To tak zwane przesyłki proceduralne zawierające umowy do podpisania. W tym nie może nas wyręczyć nikt inny. Kurier ma obowiązek sprawdzić dowód osobisty odbiorcy, a tym samym zweryfikować jego tożsamość. W takim wypadku musimy się poświęcić i czekać na kuriera w domu.
Rozwiązanie 3: doręczenie do pracy
Rozwiązaniem problemu nieobecności w mieszkaniu może być podanie adresu swojego miejsca zatrudnienia nadawcy przesyłki. W ten sposób możemy być pewni, że kurier nas zastanie. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Jeśli przesyłka jest duża lub ciężka odbiorca może mieć problem z dowiezieniem jej do domu.
Sąsiedzi
Odbiór przesyłki przez sąsiada nie jest już taki oczywisty. Możemy nie znać osób mieszkających obok nas, lub po prostu im nie ufać. Dlatego też, jeśli kurier nie zastanie nikogo pod wskazanym na przesyłce adresem nie powinien zostawiać jej u sąsiada bez wiedzy i zgody rzeczywistego odbiorcy. Może to się skończyć bowiem nawet kradzieżą przesyłki. Niektóre firmy kurierskie uznają upoważnienia dla osób trzecich (np. sąsiadów) wystawione przez odbiorcę. Kurier może również telefonicznie umówić się z klientem, u kogo zostawi paczkę.
Niedozwolone doręczenia
Warto pamiętać, że kurierowi może się zdarzyć doręczenie niezgodne z prawem lub regulaminem firmy kurierskiej. Do takich sytuacji można zaliczyć pozostawienie przesyłki pod drzwiami czy brak awiza mimo próby doręczenia. W takich wypadkach należy złożyć reklamację w firmie kurierskiej.
Dodaj swoją opinię
Co mogę w tej sytuacji zrobić