Wysyłamy szklane przedmioty kurierem.

Dodano: Sunday, 15 October 2023 o 17:03  

 

Dobra firma kurierska, to firma solidna i szybka. Ale jak pogodzić te dwie cechy w przypadku, gdy wysyłamy przesyłką kurierską przedmioty kruche, takie jak szkło?

Niestety, zdecydowana większość firm kurierskich unika przyjmowania przesyłek, zawierających kruche i delikatne materiały. Wynika to z faktu, że kurier nie jest w stanie zapewnić stuprocentowego bezpieczeństwa przesyłki podczas przewozu, a co za tym idzie firmy kurierskie nie chcą narażać się na koszty, związane z wypłatą należności za zniszczenie przesyłki.

Sami musimy więc zadbać o to aby nasze kruche przedmioty były jak najmniej narażone na stłuczenie.

Krok 1: Opakowanie.

Upewnij się, ze opakowanie dla Twojego przedmiotu nie jest zniszczone i czy nadaje się do przewozu przedmiotów określonego gabarytu. Chodzi tu głównie o to, czy opakowanie jest odpowiednio twarde i odporne na rozdarcia. Należy też oszacować wagę przedmiotu i upewnić się, czy nie przewyższa ona wytrzymałości przygotowanego opakowania.

W przypadku przesyłki szklanych butelek z zawartością (np. Alkohole), firmy kurierskie proponują nam specjalne opakowania przystosowane do przewozu tylko takiego rodzaju przesyłek. Nadawca takiej przesyłki powinien jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu butelek przed wyciekiem, na przykład pakując je w nieprzemakalne opakowania foliowe.

Krok 2: Wypełnienie i zabezpieczenie.

W opakowaniu powinno znajdować się wystarczająco dużo miejsca, aby oprócz przedmiotu, znalazła się w niej przestrzeń na dodatkowe wypełnienie amortyzujące wstrząsy. W przypadku szklanych przedmiotów należy pamiętać o tym, aby każdy element z osobna owinąć w materiał zabezpieczający (najlepiej nadaje się do tego filia bąbelkowa). Wszystkie elementy należy umieścić w opakowaniu wypełnionym dodatkowym wypełniaczem, takim jak pocięta gąbka, wkład styropianowy, skrawki papieru etc.

Aby dodatkowo zabezpieczyć zawartość przesyłki przed ewentualnym zniszczeniem, warto poszczególne elementy rozmieścić daleko od siebie oraz ścian opakowania, a przestrzenie między nimi uzupełnić dodatkowym wypełniaczem.

Należy pamiętać, że nie każdy wypełniacz ma taką samą zdolność amortyzowania wstrząsów i uderzeń! Papier bowiem, jest najsłabiej amortyzującym wypełniaczem, mimo że często używanym w tym celu. Przedmioty i wypełniacz powinny zajmować całą objętość opakowania, aby uniemożliwić zawartości przesyłki przemieszczanie się wewnątrz opakowania.

Krok 3: Oznakowanie

Aby nasz kurier wiedział, że nasza przesyłka zawiera przedmioty mogące w łatwy sposób ulec zniszczeniu, powinniśmy zadbać, aby na przesyłce znalazły się odpowiednie oznakowania.

Standardowo przy przesyłkach takich jak szkło stosuje się nalepkę „uwaga szkło” (symbol kieliszka), oraz nalepkę „góra ładunku” (określa sposób ułożenia ładunku podczas transportu).

 

Kiedy już zabezpieczymy naszą przesyłkę w taki sposób, aby zmniejszyć do minimum prawdopodobieństwo jej zniszczenia, wystarczy umówić się z kurierem na przekazanie przesyłki i ustalenie warunków korzystania z usług. Zawsze możemy poprosić o ubezpieczenie przesyłki na określoną kwotę.

Pamiętajmy też o sprawdzaniu przychodzących przesyłek w obecności kuriera, aby w razie zniszczenia zawartości przesyłki można było sporządzić protokół uszkodzenia. Nigdy bowiem nie wiadomo jak zabezpieczona i transportowana była nasza paczka.

Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena