Pakowanie przedmiotów - Informacje ogólne

Dodano: Wednesday, 14 December 2022 o 09:37  

Najważniejsze czynności pozwalające chronić zawartość przesyłki nie są wcale trudne ani czasochłonne. Przedstawiamy kilka porad, których zastosowanie z pewnością pozytywnie wpłynie na stan transportowanego towaru.


Wykorzystuj kartonowe pudła

Pakowanie niektórych przedmiotów w karton może wydawać się nierozsądne. Tymczasem każda przesyłka o niestandardowych kształtach, czyli właśnie niezapakowana w karton, będzie nas kosztować więcej. Sprawdź dlaczego i ile wynoszą dopłaty.

Karton musi być sztywny i nieuszkodzony; od razu odrzućmy pudła posiadające przetarcia, przemoczenia i inne uszkodzenia. Zwróćmy uwagę na stan klap – często ulegają naderwaniu, a to zagraża bezpieczeństwu paczki.

Trzeba pamiętać, że każde pudełko posiada limit wagi określający przy jakim nacisku może dojść do rozerwania. Jeśli kupujemy nowy karton zapytajmy sprzedawcę lub poszukajmy odpowiedniego oznaczenia (zazwyczaj drukowane są na dolnej klapie).

Należy też usunąć wszystkie zbędne etykiety i naklejki – mogą one utrudnić automatycznym skanerom identyfikację miejsca docelowego przesyłki.

Jeśli mamy do przesłania bardzo kruchy bądź wartościowy przedmiot, warto zastosować nawet dwa kartony o zróżnicowanych rozmiarach, a przestrzeń między nimi wypełnić materiałem amortyzującym.

 

Opakuj każdy element

Jeśli w jednej paczce umieszczamy więcej niż jedną rzecz, każdą z nich dodatkowo zabezpieczamy.

Do tego celu można wykorzystać:

  • folie pęcherzykowe – należy kilkakrotnie owinąć nią przedmiot i okleić taśmą; daje zdecydowanie lepsze efekty, niż pozostałe propozycje;

  • materiał – również kilkakrotnie owinąć i okleić taśmą; wadami tej metody są: słaba ochrona oraz zwiększenie wagi przesyłki, a wraz z nią – ceny;

  • kawałki tektury – nadają się tylko do pakowania elementów wytrzymałych (np. podczas pakowania roweru), ochrona sprowadza się do zabezpieczenia przed porysowaniem itp.

Zaleca się stosowanie opakowania o grubości około 5 cm dla każdego z elementów.

 

Stosuj wypełniacz

Wypełniacze to specjalne materiały o właściwościach amortyzujących. Ich zastosowanie zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo zawartości paczki. Wśród wypełniaczy znajdziemy:

  • wypełniacze typu flopak: kostka styropianowa – najlepsza do wypełniania elementów ciężkich, nie straszne jej ostre kanty; chrupki typu „S” lub chipsy – dają najlepsze efekty w przypadku przedmiotów lekkich, należy jednak uważać – mogą dostać się do wnętrza zabezpieczanych elementów i spowodować uszkodzenia. Nie należy ich używać w przypadku zabezpieczania elektroniki – przesuwające się kawałki styropianu wytwarzają elektryczność statyczną, a ta może zniszczyć układy elektroniczne;

  • skropak – odmiana wypełniacza flopak; jest w pełni biodegradowalny, nie zawiera związków toksycznych i rozpuszcza się w wodzie, dodatkowo jest antystatyczny;

  • poduszki powietrzne – jeden z tańszych wypełniaczy, nie nadaje się jednak do zabezpieczania elementów z ostrymi zakończeniami;

  • pognieciony papier pakowy, gazety – nie są zalecane, zwłaszcza w przypadku amortyzowania przedmiotów kruchych i lekkich;

  • formy styropianowe – specjalnie przygotowane przez producentów artykułów zabezpieczanych, umieszcza się w nich głównie sprzęt elektroniczny (zobacz: jak zapakować artykuły elektroniczne), np. telewizory. Dobrze zastosowane gwarantują duży poziom bezpieczeństwa.

 

 

Pakowane elementy postarajmy się rozmieścić w taki sposób, aby nie przylegały do boków pudła, ani też nie stykały się ze sobą. Zawartość nie powinna mieć najmniejszej możliwości zmiany miejsca.

 

Użyj specjalnej taśmy

Nawet najlepiej opakowana zawartość jest w niebezpieczeństwie jeśli w nie zamkniemy pudła w prawidłowy sposób. Do zaklejenia kartonu potrzebna jest specjalna taśma: szeroka taśma samoprzylepna lub taśma z włóknem nylonowym. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać do tego zwykłej taśmy biurowej lub delikatnej taśmy malarskiej.

Należy dokładnie zakleić wszystkie złączenia klap – zarówno na dnie jak i na górze pudła.

 

 
 

Jak zapakować inne przedmioty:

Pakowanie przedmiotów – Lampy

Pakowanie przedmiotow – Rowery
Pakowanie przedmiotów – Rośliny
Pakowanie przedmiotów – Wózki dziecięce
Pakowanie przedmiotów – Artykuły szklane
Pakowanie przedmiotów – Artykuły elektroniczne
Pakowanie przedmiotów – Opony samochodowe

 

Komentarzy (0)
Dodaj swoją opinię
Ocena